Co mają w sobie lody?
Wszyscy, a przynajmniej większość z nas uwielbia lody. Dlaczego jednak wśród starszego i młodszego pokolenia tak często pojawiają się różnice w odbiorze tego, jak powinna smakować taka przekąska? Warto zastanowić się, dlaczego starsi ludzie często narzekają na produkty z nawet najbardziej renomowanych lodziarni.
Smak dzieciństwa?
Wielu starszym osobom jedzenie lodów kojarzy się z młodością, czasem beztroskiej zabawy ze znajomymi. Niejednokrotnie jednak słyszymy płynące z ust seniorów komentarze typu „to już nie to, co kiedyś”, „to już nie ten smak.” Wbrew pozorom, nie jest to tylko wina nostalgii. Dzisiejsze lody niejednokrotnie bardzo różnią się składem od tych sprzed kilkunastu, kilkudziesięciu lat.
Dawniej lody były również słabiej dostępne i prostsze, dostępne w mniejszej ilości smaków czy rodzajów. Dziś lokale specjalizujące się w produkcji i sprzedaży lodów można spotkać w praktycznie każdej miejscowości w Polsce, a olbrzymie ilości leżą w sklepowych chłodniach. Ich większa dostępność sprawiła, że spowszedniały, a stosowane obecnie w większości lodów dodatki chemiczne sprawiły, że dla wielu osób straciły one swój smak.
Nowe wynalazki
Wiele młodych osób natomiast poszukuje nowych smaków i doświadczeń. Zwykłe, śmietankowe lody w wafelku stają się dla nich nudne. Dlatego właśnie ostatnio coraz popularniejsze stają się lodziarnie oferujące różnego rodzaju alternatywne wersje tego przysmaku.
W Polsce w ostatnich latach popularność zaczynają zdobywać miejscówki oferujące lody tajskie, a także zupełną nowość – lody molekularne, czyli takie, które mrozi się ekstremalnie szybko dzięki wykorzystaniu ciekłego azotu.
Postępujący trend globalizacji sprawia bowiem, że młodzi ludzie chcą próbować przysmaków z różnych stron świata. Ponadto, jak wspomniano wcześniej, dawne lody i te produkowane obecnie znacząco różnią się składem – dlatego młodzi ludzie, przyzwyczajeni już do obecności barwników czy wzmacniaczy smaku w żywności, mogą być rozczarowani smakiem „domowych lodów” przygotowanych według przepisu sprzed kilkunastu lat.