Zdrowe napoje

Zdrowe napoje

Nie tylko posiłki, które zamawiamy w barach – czy restauracjach – powinny być zarówno smaczne jak i zdrowe. To samo tyczy się napojów. Co i dlaczego warto więc wybrać?

TAK dla domowych soków i koktajli

Świeżo wyciskane soki są nie tylko pyszne, ale i w znaczący sposób przyczyniają się do poprawy naszego zdrowia i ogólnego samopoczucia. Począwszy od zwiększenia odporności i wsparcia organizmu w walce z chorobą do właściwości korzystnych dla cery, praktycznie każdy owoc posiada w sobie coś korzystnego dla nas.

Cytryna, przykładowo, zawiera olbrzymią dawkę witaminy C, a jej sok przyspiesza efekty trawienne i pobudza organizm. Sok z mango wspaniale wspomoże regenerację podrażnionego gardła, natomiast koktajle warzywne pomagają przy odchudzaniu.

NIE dla Coli i napojów gazowanych

Jeśli już gazowane, to tylko woda mineralna (którą i tak lepiej pić w wersji bez gazu). Gazowane napoje takie jak cola czy oranżada zawietają olbrzymie ilości cukru i innych środków słodzących, które uszkadzają szkliwo zębów i w konsekwencji mogą doprowadzić do próchnicy – stanu, którego absolutnie nie wolno lekceważyć, gdyż może się skończyć nawet chorobą serca.

Oprócz tego, w gazowanych napojach znajduje się cała masa chemicznych substancji konserwujących i barwiących, które, spożywane w dużych ilościach, mogą być groźne dla ludzkiego zdrowia. Napojów tych nie powinny spożywać przede wszystkim dzieci, których organizmy jeszcze się rozwijają.