Jak urządzić restaurację?

Jak urządzić restaurację?

Zakup lokalu, pomysł na biznes i dobre chęci to nie wszystko. Aby inwestycja się udała i co najważniejsze – zwróciła, trzeba także zadbać o odpowiedni wystrój lokalu. Taki, który przyciągnie gości i sprawi, że będą chcieli zostać dłużej oraz wracać.

Nasze upodobania nie muszą być upodobaniami gości

Jeżeli lubimy słuchać muzyki metalowej i ubierać się na czarno, wiadome jest, że nie możemy urządzić naszego lokalu w podobnym stylu. Nasi goście niekoniecznie muszą lubić to samo co my i mogą czuć się dobrze w zupełnie innym wnętrzu.

Wystrój lokalu powinien przede wszystkim pasować do serwowanej tam kuchni oraz do metrażu jakim dysponujemy. Przykładowo w bardzo małym pomieszczeniu nie zastosujemy ciemnych kolorów farby i mebli, ponieważ sala będzie się wydawała jeszcze mniejsza i bardziej nieprzyjemna.

Rzecz ma się podobnie w przypadku potraw – jeśli serwujemy dania kuchni chińskiej, to dekoracje lokalu powinny do tego nawiązywać, na przykład przez figurkę “zapraszającego kota” Maneki-neko, lampiony, obrazy ze smokami czy chińskimi budowlami.

Wystrój dopasowany do klienta

Wygląd lokalu powinien być przede wszystkim dopasowany do potrzeb klienta. Jeśli przykładowo naszą grupą docelową będą rodziny z dziećmi, to warto stworzyć w restauracji “kącik” dla dzieci, gdzie będą miały własny stoliczek do rysowania oraz zabawki. Atmosfera powinna być przytulna i zachęcać do odwiedzania restauracji całą rodziną. Warto zadbać także o przewijak w toalecie, za co na pewno podziękują właścicielowi w myślach zabiegani rodzice.

Jeżeli nasz lokal ma służyć głównie szybkiej obsłudze i rotacja klientów będzie w nim bardzo duża, nie trzeba inwestować niepotrzebnie w wygodne meble. Oczywiście nie posadzimy klienta na plastikowym krześle przy tandetnym stoliku, ale nie musimy też wydawać ogromnych sum na ekskluzywne meble, ponieważ nasz gość i tak zaraz opuści lokal.

Detale czynią cuda

Wcale nie potrzeba diametralnych metamorfoz, aby nasz lokal zamienił się w elegancką i przytulną restaurację. Największe efekty uzyskuje się detalami – odpowiednim kolorem serwetek, obrusami, czy też obrazami na ścianach.

Obrazy można także zastąpić plakatami ze sklepu https://dearsam.pl/, gdzie znajdziemy ich szeroki wybór. Plakaty mogą nawiązywać do serwowanej kuchni lub do kraju, z którego ona pochodzi.

Projekt a przestrzeń

Projektując wystrój restauracji należy zwrócić uwagę na to, ile miejsca mamy do dyspozycji. Jeśli jest to dosyć mała sala, to nie możemy “upychać” tam na siłę dużej ilości stolików, jednego przy drugim. Goście muszą mieć odrobinę prywatności, dlatego meble powinny stać w odpowiedniej od siebie odległości.

Warto też przy okazji przemyśleć, gdzie będą stały ewentualne dekoracje: na przykład rzeźby, dzbany czy kwiaty. Klienci muszą mieć pełną swobodę ruchów i nie mogą potykać się o takie przedmioty.

Jeżeli widok z okna naszej restauracji jest ładny, warto go wyeksponować.

Oświetlenie

Niezwykle ważne w wystroju restauracji jest jej oświetlenie, szczególnie jeśli pomieszczenie jest dosyć małe i nie wpada tam wystarczająco dużo światła dziennego. W takim przypadku warto postawić na lampy sufitowe lub podłogowe – jeśli chcemy wprowadzić nieco przytulniejszy nastrój. Nowoczesnym i nie tak oczywistym rozwiązaniem, będzie natomiast oświetlenie podłogowe.