Co mieć na uwadze zakładając restaurację?

Co mieć na uwadze zakładając restaurację?

Istnieje wiele rodzajów działalności gastronomicznej, których możesz się podjąć – od zwykłej lodziarni czy ciastkarni poprzez franczyzę jednej z sieci aż po restaurację serwującą orientalną kuchnię. To, jaki wybierzesz, ostatecznie zależy tylko od Ciebie i od Twojego gustu, ale jest kilka czynników, które na pewno warto przemyśleć przed dokonaniem wyboru.

Konkurencja i lokalizacja

Przed zdecydowaniem się na jakąkolwiek opcję, warto przeprowadzić wstępną analizę rynku. Przypuśćmy, iż wstępnie założyłeś, że podpiszesz umowę franczyzową z jedną z popularnych sieci pizzerii. Rozważasz wynajęcie jednego z dwóch lokali – pierwszy znajduje się w bramie po drugiej stronie ulicy, natomiast drugi jest trochę oddalony od Twojego miejsca zamieszkania, ale znajduje się przy ruchliwej drodze. Lokum po drugiej stronie ulicy znajduje się w centrum miasta, ale cena wynajmu jest droższa niż drugiego.

W takiej sytuacji powinieneś poważnie przemyśleć potencjalną konkurencję. Może się bowiem okazać, że z pozoru mało atrakcyjny lokal na obrzeżach miasta jest lepszym wyborem – po pierwsze jest tańszy, a po drugie znajduje się przy ruchliwej drodze wylotowej. W okolicy nie ma żadnego podobnego punkty gastronomicznego, natomiast w centrum musiałbyś konkurować z dwoma starszymi pizzeriami o wyrobionej renomie i dużej liczbie stałych klientów. Istnieje zatem większe prawdopodobieństwo bankructwa niż w alternatywnej miejscówce.

Jak widzisz, prostsze rozwiązania nie zawsze są lepsze – myśl nieszablonowo.

Finanse

Zastanów się, czy naprawdę stać cię na otworzenie tego konkretnego rodzaju restauracji w tym konkretnym czasie. Aby prowadzić własny punkt gastronomiczny, potrzebujesz nie tylko talentu – to cała masa nakładów finansowych – na pracowników, niezbędny sprzęt, promocję… możesz, rzecz jasna wziąć kredyt czy pożyczkę dla firm, lecz nie jest powiedziane, że jednorazowy zastrzyk gotówki pomoże ci rozwiązać problemy, a jeśli weźmiesz kolejny, i kolejny, możesz bardzo łatwo wpaść w spiralę długów.

Dużo lepszym wyborem będzie skorzystanie z dofinansowania z Urzędu Pracy oferującego bezzwrotne pod pewnymi warunkami pieniądze na rozkręcenie działalności lub z oferty Inkubatorów Przedsiębiorczości. Zastanów się jednak, czy skoro brakuje ci pieniędzy na start, będziesz w stanie się utrzymać. Być może dla własnego dobra lepiej otworzyć lokal o alternatywnej specyfice lub, na razie, zrezygnować z własnego biznesu?