Krótka Historia Fast Foodów
Moda na restauracje szybkiej obsługi narodziła się w Polsce na początku lat dziewięćdziesiątych, wraz z pojawieniem się pierwszego, nieczynnego już lokalu sieci McDonald’s. Bary szybkiej obsługi szybko zyskały popularność, oferując jedzenie smaczne i tanie. Wiele osób uważa jednak, że bary szybkiej obsługi to produkt dzisiejszych czasów, globalizacji i konsumpcjonizmu. Prawda jednak okazuje się inna.
Starożytne fast foody
Jednymi z najstarszych dowodów na istnienie barów szybkiej obsługi w starożytności są ruiny tych odnalezionych pod gruzami Pompejów gdzie nazywano je Thermopolia. W miejscach takich serwowano szybkie posiłki i alkohol, a, co ciekawe, niektóre z nich już wtedy były budowane tak, by klienci mogli zamawiać jedzenie, nie wychodząc z pojazdu.
W Thermopolium serwowano między innymi soczewicę, orzechy, wino, a nawet pieczony ser czy wieprzowe kiełbaski. Były one przeznaczone dla biedniejszej części społeczeństwa, dlatego ceny nie były zbyt wygórowane.
Wyżej wymienione dania nie były jednak jedynymi „fast foodowymi” posiłkami, jakie spożywali Rzymianie. Popularnością cieszyły się również ówczesne „hamburgery” – kotlety z mielonego mięsa, wina oraz przypraw w bułce z różnego rodzaju dodatkami.
Średniowiecze i późniejsze wieki
Chociaż starożytna „moda” na fast foody nieco przeminęła, również w średniowieczu jadano posiłki tego typu. Najstarsza znana nam receptura na kebaba, ulubione danie wielu młodych Polaków, pochodzi z XIV wieku. Tak samo popularna „Fish n’ Chips”, czyli ryba z frytkami pojawiła się na przełomie XVII i XVIII wieku.
Również w późnych latach 1700-tnych w Nowym Jorku pojawiły się pierwsze budki uliczne, przy których można było zakupić proste fast foody. Tradycja ta nie dość, że utrzymała się do dzisiaj, to jeszcze rozprzestrzeniła na inne miasta, w tym Polskie. Ciekawostką jest fakt, że popularną wtedy szybką przekąską były… ostrygi.
Pod koniec XIX wieku wynaleziono automaty, które za odpowiednią opłatą same wydawały jedzenie oraz napoje. Umożliwiło to jeszcze szybszą realizację zamówień. Automaty takie stały się bardzo popularne i przetrwały do dziś.
Niedawno i dziś
Pomimo dzisiejszej popularności KFC i McDonalda, pierwszą współczesną siecią Fast Foodów była najprawdopodobniej White Castle – założona w 1921 r. sieć barów szybkiej obsługi, która, choć istnieje również dziś, nie święci takiej popularności co dwie wyżej wymienione firmy. Ich sztandarowym daniem są małe, kwadratowe hamburgery, nazywane „splicers”.
Pierwsza restauracja KFC została założona w 1930 r., natomiast pierwszy lokal McDonald’s uruchomiono w 1940. Natomiast w Polsce KFC uruchomiło swoją pierwszą restaurację o 3 lata później niż konkurencja – w 1995 roku, w Szczecinie. Obie od tego czasu są najpopularniejszymi barami szybkiej obsługi w Polsce i swoją główną konkurencją, zarówno w naszym kraju, jak i na świecie.