Alergik w restauracji

Alergik w restauracji

Z każdym rokiem zdaje się przybywać ludzi, którzy mają problemy zdrowotne związane z różnego rodzaju alergiami czy uczuleniami, w tym również pokarmowymi. Obecnie coraz więcej właścicieli punktów gastronomicznych wychodzi naprzeciw takim osobom, oferując im różnego rodzaju udogodnienia, lecz niestety, nie jest to jeszcze tak częste, jak powinno. Jak zatem wybrać restaurację czy bar, by sprostał wymaganiom takiej osoby? I jak zachować się, by nie zaszkodzić sobie jedzeniem?

Przeczytaj opinie

Jeśli jesteś alergikiem pokarmowym, musisz bardzo dokładnie przeanalizować każdą z restauracji, do której zamierzasz się udać. Pierwszym, podstawowym krokiem powinno być zapoznanie się z opiniami innych osób, które zmagają się z podobnymi problemami. Oczywiście, możesz zacząć od wypytania znajomych, ale w dzisiejszych czasach dużo łatwiej będzie znaleźć potrzebne informacje w Internecie.

Istnieje wiele stron, na których możesz znaleźć informacje o danym punkcie gastronomicznym, włącznie z recenzjami. Postaraj się wyszukiwać według słów kluczowych (jeśli strona nie udostępnia takiej możliwości, możesz manualnie wywołać okienko wyszukiwania, w większości przypadków sprawdzi się kombinacja klawiszy ctrl+f). Przeszukaj opinie innych i sprawdź, czy ktoś o podobnej dolegliwości nie zostawił swojej. Jeśli tak, zapoznaj się z nią i podejmij decyzję. Pamiętaj, że im więcej pozytywnych recenzji, tym lepiej.

Zapoznaj się z menu

Sprawdź, czy restauracja, na którą się zdecydowałeś, posiada stronę internetową, na której prezentuje swoje menu. Jeżeli tak, poszukaj informacji o alergenach. Niektóre punkty gastronomiczne prezentują je indywidualnie dla każdego dania, lecz inne oferują tylko generalne informacje o alergenach, które mogą zawierać ich dania. Oczywiście, dla alergika lepsza jest ta pierwsza opcja.

Jeśli uważasz, że właściciel udostępnia za mało informacji dla alergików, a zależy Ci, by udać się właśnie do tej restauracji, spróbuj się z nim skontaktować. Zgodnie z prawem UE, masz prawo do uzyskania informacji o alergenach, a najszybszym na to sposobem będzie telefon pod podany na stronie numer lub wizyta osobista – być może bardziej szczegółowe informacje dostępne są we wnętrzu. Jeśli jednak żaden z tych sposobów nie działa i informacji nie da się uzyskać – nie ryzykuj. Jest wiele innych restauracji serwujących dania w podobnym stylu. Skoro właściciel nie jest w stanie nawet wypełnić swojego obowiązku i poinformować Cię o 14 alergenach, taka restauracja nie jest godna Twojej uwagi.

Rozważ za i przeciw

Zrób to dokładnie, nie kieruj się renomą restauracji czy aktualnie odczuwanym głodem – chodzi przecież o Twoje zdrowie. Jeśli po początkowych rozważaniach dominują argumenty za odwiedzeniem lokalu, przemyśl sytuację jeszcze raz i dopiero wtedy podejmij decyzję. Jeśli jednak zwyciężają argumenty przeciw – posłuchaj głosu rozsądku i nie idź do takiej restauracji. Żaden posiłek, choćby nie wiadomo jak pyszny, nie jest wart rozchorowania się.