Gdzie zjeść smacznie i zdrowo?

Gdzie zjeść smacznie i zdrowo?

Pytanie zadane w tytule stawia sobie coraz więcej osób, przede wszystkim te będące na diecie, lecz nie tylko. Logiczne przecież, że chcąc zrzucić kilogramy czy po prostu zadbać o zdrowie, nie możemy zdecydować się na każdą zaproponowaną w menu pozycję. Na szczęście jak grzyby po deszczu pojawiają się miejsca, w których można zjeść zdrowo, a przy tym wcale nie gorzej niż w „normalnych” restauracjach.

Fit bary

Tego typu lokale gastronomiczne to stosunkowa nowość w Polsce, lecz ich nazwa sama doskonale tłumaczy ich przeznaczenie. Są to miejsca oferujące posiłki niskokaloryczne, a pozycje w menu są specjalnie skomponowane, by pomóc zachować zdrową sylwetkę. Posiłki są najczęściej przygotowane ze świeżych, regionalnych owoców, warzyw, czy nabiału. Mięso, jeśli już się pojawia, pochodzi z hodowli ekologicznych i o niskiej zawartości tłuszczu, a do tego bary te oferują klientom szeroką gamę naturalnych soków, koktajli, bomb witaminowych itp.

Oprócz tego niekiedy takie lokale posiadają – w oddzielnych pomieszczeniach – salony fitness, dzięki czemu klienci mogą wykonać swój codzienny zestaw ćwiczeń na miejscu, nierzadko dużo taniej niż w samodzielnych tego typu lokacjach.

Posiłki w takim punkcie gastronomicznym są wydawane dość sprawnie, co sprawia, że jest to idealne miejsce na szybkie śniadanie przed lub podczas przerwy w pracy, zwłaszcza dla osób, które chcą zachować zdrową sylwetkę lub po prostu ograniczyć ilość przyjmowanych podczas posiłków kalorii.

Bary sałatkowe

Tak jak w fit barach możemy zjeść praktycznie wszystko, od omletów przez gotowane warzywa do różnego rodzaju kompozycji owocowych, bary sałatkowe, jak sama nazwa wskazuje, koncentrują się na sałatkach. Nie oznacza to jednak wcale, że posiłki tutaj są nudne! W menu znajdziemy mnóstwo dań ze wszystkich stron świata, połączeń nierzadko niecodziennych i zaskakujących – wszystkie smaczne, pożywne i zdrowe.

Niezależnie od tego, czy mamy ochotę na staropolską sałatkę z kapustą i porem, czy wyszukaną i egzotyczną, tajską z makaronem ryżowym i bambusem, w takich barach na pewno znajdziemy coś dla siebie, do tego w bardzo przystępnych cenach. Serwowane porcje są domowej roboty i bez żadnych chemicznych konserwantów.

Bary sałatkowe to zatem kolejna świetna propozycja na zdrową przekąskę bądź śniadanie do pracy, więc warto je odwiedzać tak często, jak się tylko da. Są to bowiem lokale unikalne oferujące często egzotyczne kompozycje, a jednocześnie przystępne cenowo dla każdego.

Restauracje wegetariańskie

Propozycja dla osób, których na myśl o wzięciu do ust kawałka mięsa ogarnia obrzydzenie. Kuchnia wegetariańska bowiem wyklucza zarówno używanie mięsa w samych potrawach, jak i przygotowywanie zup czy wywarów na jego bazie.

Oprócz klasycznych wegetariańskich restauracji istnieje wiele punktów przygotowanych, by trafić w gusta wegan czy frutarian. Niezależnie, czy usunięcie z diety produktów mięsnych jest nam potrzebne podczas diety, czy jest to nasza świadoma decyzja podyktowana względami moralnymi, miejsca takie są warte odwiedzenia.

Kuchnia wegetariańska jest bowiem zdrowa, smaczna, a do tego właściciele takich lokali często prowadzą zbiórki czy akcje dotyczące praw zwierząt – możemy się więc nie tylko najeść, ale i przysłużyć naszym braciom mniejszym.