Jak przygotować atrakcyjną kartę dań?

Jak przygotować atrakcyjną kartę dań?

Otwarcie własnej restauracji czy baru nigdy nie jest sprawą łatwą, a może się okazać, że jeszcze trudniej jest po otworzeniu biznesu utrzymać klientów. Jak można tego dokonać? Na przykład atrakcyjną kartą dań.

Miej swój styl – byleby z rozwagą

Zdecyduj się, jakiego typu restaurację chcesz prowadzić. Jeśli, przykładowo, Twoim marzeniem jest poprowadzenie knajpy z Tajską kuchnią – śmiało. Pamiętaj jednak, że później będziesz musiał przygotować menu tak, by trafiało w gusta zwolenników takiej kuchni, jednocześnie przyciągając klientów szukających nowych wrażeń.

Przygotowując menu, musisz oprzeć je na daniach właściwych dla wybranego rodzaju restauracji, jednocześnie pamiętając o umieszczeniu w nim również kilku pozycji, które można by zakwalifikować jako „ogólne”. Wbrew pozorom, nie jest to proste zadanie, ale przecież ważne jest, by mieć coś do zaoferowania każdemu potencjalnemu klientowi. Dobrym pomysłem będzie włączenie do menu np. zup czy pizzy, niezależnie od rodzaju działalności. Rzecz jasna, sam możesz zdecydować o wszystkich dodatkach w takiej potrawie.

Porządek

Twoje menu powinno być schludne i przejrzyste. Wszystkie dania powinny być przypisane do określonej kategorii (np. „dania mączne”) i jak najlepiej opisane, a kolejne kategorie powinny następować po sobie w sposób logiczny.

Nie zrobi raczej dobrego wrażenia na kliencie karta dań, zaczynająca się od zup, następnie przechodząca do dań z wołowiny, menu śniadaniowego i dań z wieprzowiny. Najlepiej zrobisz, zaczynając od przystawek a kończąc na napojach i deserach, natomiast pod żadnym pozorem nie umieszczaj menu alkoholi pomiędzy innymi kategoriami!

Wizualia

Nie tylko to, co masz w menu zwróci uwagę klienta, zwłaszcza jeśli odwiedza Cię po raz pierwszy. Karta dań powinna być wykonana starannie, przedstawiać logo restauracji czy baru na pierwszej stronie, a także być odpowiedniej wielkości.

Czcionka powinna być elegancka, lecz prosta, na tyle duża, by klient mógł odczytać nie tylko nazwy dań, ale i opisy oraz informacje o alergenach. Mile widziane z kolei będzie przyozdobienie stron karty dań jakimś motywem, związanym z typem restauracji, na jaki się zdecydowałeś.